Legújabb, Türei Orsolya szakgyógytornásszal készült szakértői nagyinterjúnk második részében is a dongaláb kezelésére alkalmazott Ponseti terápiát kiegészítő Dévény módszerről (DSGM SMT) szerezhetünk hasznos információkat.
A téma komplexitása miatt az interjú sok vetületből közelíti meg a témát, ezért ez az interjúsorozatunk 4 részből áll majd. Az első részt itt találjátok.
Mitől más a Dévény módszer, hogyan nyújt többet a dongalábas páciensek kezelésében?
„Nézd, amit mindenki néz és lásd azt, amit senki más nem látott meg.” Thomas W. Myers
Az idézett gondolat kiválóan szemlélteti a Ponseti- módszer sikerének-, illetve a Dévény módszer egyedülálló eredményességének titkát. Az emberi testet komplexen vizsgálva, annak funkcionalitását előtérbe helyezve tárulhattak-, illetve tárulhatnak fel bennünk meghatározó összefüggések. Pusztán az érintett testrészlet kezelésével törődő terápiás formák elött mindez rejtve marad. A diplomadolgozatom gerincét képező funkcionális patomechanizmus felismerése és megfigyelése ennek a tapasztalásnak köszönhető.
Mikor érdemes elkezdeni dongaláb esetén a Dévény terápiát?
A DSGM terápia ideális esetben a speciális abdukciós sín viselésével kezdődik (egyes esetekben van mód a gipszelések alatt is a kezelésekre, ez kiváló, de nem jelent problémát ha nem valósul meg). Ha a Ponseti-protokoll menetét tekintjük, akkor a sín 23 órás viselésének kezdete egybe esik a motoros szabályzási folyamatok akarat által vezérelt formáinak megjelenésével. (3- 3.5 hónap, ez a naptári kor kiemelkedően szenzitív az idegrendszer érési folyamatait tekintve.)

Ezek alapján a javaslati minimumok az alábbiak a DSGM terapeuta felkeresésére:
1. Strukturális korrekció – gipszelés- után (3-5 hónapos életkor)
Feladatok: veleszületett, illetve szerzett izom diszbalansz helyreállítása, strukturális korrekció mellett a mobilitás megtartása.
2. Alsóvégtag részterheléssel és teljes testsúlyterheléssel járó fejlődési állomásai (8-10 hónapos életkor) Feladatok: szabályos felállás, állás, oldalazó lépegetés mozgásmintájának biztosítása, egyoldali érintettség esetén a súlyvonal megfelelő helyzetének kialakítása.
3. Önálló állás-, járás megjelenése (12-18 hónapos életkor)
Feladatok: harmonikus és gazdaságos mozgásminta elérésére való képesség biztosítása (mozgékonyság, izomerő, alsóvégtagi tengelyállások). Struktúra és funkció ok-okozati összefüggéseinek vizsgálata. Cél: fiziológiás járáskép. Szűkség esetén cipőviselési tanácsok.
4. 6-12 havonta kontroll (szabályos futómozgás megjelenéséig 2.5-3 éves életkor)
Feladatok: dinamikus mozgások minőségi kontrollja.
5. Szülői edukáció: Pozicionálások-, passzív kimozgatás-, lágyrész mobilizáció tanítása. Életkorhoz adaptált aktív gyakorlatok oktatás.
Az interjúsorozat következő, harmadik részében többek között olyan kérdésekre kapunk választ Orsolyától, hogy mikortól tud aktívan részt venni a gyermek a kezelésben, illetve hogy gyógytornászi kompetencia szerint mikortól számít “gyógyultnak” a dongalábas páciens.
A Dévény terápiáról itt és itt találsz még több információt.
Rendszeresen frissülő tartalmakért és aktuális ajánlatainkért csatlakozz zárt facebook csoportunkhoz és kövess minket instagramon: