Skip to content

Mi történik, ha szülésnél derül ki a dongaláb?

Bár a dongaláb már magzati korban kimutatható (legkorábban a 18. terhességi héten), előfordulhat, hogy a várandósság alatti vizsgálatok során nem derül fény a dongaláb tényére.

Ekkor a szülők a baba megszületésekor szembesülnek vele, hogy babájuk egyik vagy mindkét lába érintett.

Ahogyan erről már korábban írtam itt, mi azon szerencsés szülők közé tartozunk, akik már a 18. hetes ultrahang vizsgálaton megtudták, hogy babájuk dongalábbal érkezik majd. Ez lehetőséget biztosított arra, hogy mind lelkileg, mind a kezelés tekintetében felkészüljünk és meghozzuk a szükséges döntéseket. Utólag visszagondolva valóban szerencsésnek mondhatjuk magunkat, pedig akkor ezt egyáltalán nem így éreztük, hiszen az első sokk minket is elért.

Mennyivel nehezebb helyzetben vannak azok a szülők, akik ténylegesen csak a szülőszobán szereznek tudomást róla, hogy babájuk dongalábbal született. Érzelmileg különösen törékeny és kiszolgáltatott helyzetben kell józanul és higgadtan cselekedniük.

Szerencsés esetben az őket körülvevő orvosok és szakemberek a megfelelő helyre irányítják a családot, de előfordulhat az is, hogy a legnagyobb jóindulat ellenére sem olyan ortopéd szakorvoshoz kerülnek, aki kellő tudással és tapasztalattal rendelkezik a dongaláb kezelésének tekintetében. Természetesen minden esetben fontos, hogy a baba az elérhető legjobb kezelést kapja, de különösen igaz ez akkor, ha atípusos (komplex) dongalábról beszélünk.

Mi történik tehát, ha a szülésnél derül ki, hogy dongalábas a baba? A jó hír, hogy ekkor sincsenek a szülők elkésve semmivel. Jellemzően a kezelést néhány hetes korban kezdik csak el. Ideálisan, az első hetekben az a legfontosabb, hogy a baba nyugalomban és biztonságban szokja meg az új környezetét.

Ez az időszak lehetőséget biztosít tehát arra, hogy a szülők tájékozódjanak és meghozzák az ekkor szükséges döntéseket. Ezek közül a legfontosabb, hogy melyik kórházban és ki legyen a kezelőorvosuk. A kezelőorvos választásról itt találsz bővebb információt.

Fontos, hogy segítő és támogató közegbe kerüljenek a szülők, ezért a szülői csoportok szerepe kiemelkedő (nemcsak a kezdeti időszakban, hanem a kezelés teljes időtartama alatt). Minden érintett szülőt arra bíztatunk, hogy csatlakozzon ezekhez a csoportokhoz! A kapcsolódó linkeket lent találjátok!

További információk:

Heim Pál Kórház Ponseti Centrum

SOTE gyermekortopédia

Hasznos információk szülőknek

Dr. Szabó Miklós Károly szakértői blogja

Szülői támogatói csoport (magyar)

Szülői csoportok 1

Szülői csoportok 2 (hivatkozásokban)

Ponseti orvosok lokáció szerint

Rendszeresen frissülő tartalmakért és aktuális ajánlatainkért csatlakozz zárt facebook csoportunkhoz és kövess minket instagramon: