Első szakértői interjúmban Pásztor Szilvia gyógypedikűröst kérdeztem az újszülöttek láb- és körömápolásával kapcsolatos általános tudnivalókról, illetve néhány jellemzően dongalábas babáknál előforduló bőr- és körömproblémával kapcsolatban.

Megosztanál néhány információt magadról, a szakmai hátteredről? Miért kezdtél el a gyógypedikűrrel komolyabban foglalkozni?
Kezdettől fogva az egészségügyi része érdekelt igazán a pedikűrös szakmának.
Egy egészséges lábat széppé, ápolttá tenni pedikűrös feladat. Tyúkszemet, benőtt körmöt eltávolítani, tehermentesíteni, gyulladás csökkenését elősegíteni, vagy a gyulladást, fertőzést megelőzni, már nem esztétikai, szépészeti feladat, hanem gyógypedikűrösi, gyógyító pedikűrös munka. Ezt csinálom én. A munkámat szeretettel, alázattal, megfelelő képzettséggel, örömmel végzem. Vendégköröm életkora csecsemő és 89 év között van jelenleg.
A hagyományos szépészeti pedikűrhöz képest miben más a gyógypedikűr és milyen esetekben lehet rá szükség?
A szépészeti pedikűrrel ellentétben, gyógypedikűr során a megfelelően képzett szakember különböző lábat érintő egészségügyi problémákat is megoldhat. Ebbe nemcsak a körmöt érintő problémák tartoznak bele, hanem a bőr alsóbb- és felsőbb rétegeit érintő elváltozások kezelése is (pl.: szemölcs, cukorbetegek lábának ápolása). A képzés elengedhetetlen része az ortopédiai- és anatómiai képzés. A kezeléseket ma már professzionális termékek és eszközök segítségével végezzük.
Mik azok az esetek, amikor elég ha otthon próbáljuk meg kezelni a problémát? Leggyakrabban milyen esetekben fordulnak hozzád a szülők kisbabájuk körömproblémájával? Egyáltalán járhat pedikűröshöz egy baba?
A legáltalánosabb probléma babák esetében a köröm benövése és az ezáltal létrejövő kisebb, kezdődő gyulladás. Ezek azok az esetek, amikor hozzám fordulnak a szülők. Mivel jellemzően a babájuk minden rezdülésére figyelnek, így kevés az olyan eset, amikor előrehaladott gyulladással fordulnak hozzám (ezek ellátásához egyébként is szakorvos felkeresését javasolnám). Előfordult, hogy az anyuka szoptatta a babáját, amíg én a pici körmeit kezeltem, tehát minden helyzethez lehet alkalmazkodni.
Hogyan tudjuk szülőként eldönteni, hogy mi az a pont, amikor már orvoshoz kell fordulni?
Ha maradunk a leggyakoribb babákat érintő körömproblémánál, a benövésnél, akkor általánosságban azt tudom mondani, hogy egy kiterjedt gyulladás esetében (pl.: a körmöt teljesen körülölelő gyulladásnál) egyértelműen orvoshoz kell fodulni, hiszen ilyenkor orvosi módszerekkel és technikákkal látják el a problémát, illetve gyulladáscsökkentő készítményre, esetleg antibiotikumos kezelésre is szükség lehet.
A fentiekből mindjárt adódik is néhány kérdés, de kezdjük az alapoknál: mit kell tudni a babák körméről, hogyan változik a gyermek növekedésével?
Lábfejük és ujjacskáik tömörek, dundik és szorosan egymás mellett helyezkednek el. Pici, éles körmeik kiszélesedők, gyakran felfelé íveltek. Ez azt jelenti, hogy nem az utolsó lábujjperc irányába történik a növekedés, hanem a vízszintestől több fokos elhajlással. Ez általánosságban igaz a babákra, nem kifejezetten dongalábra jellemző jelenség. A körmök rossz irányú deformitását könnyen okozhatja a nem megfelelő lábbeli viselése, csecsemők esetében pedig a zokni, harisnya, rugdalózó, ami lehet szűk, rövid, rossz szabású… Problémát okozhat a helytelenül kivitelezett körömvágás is. Dongalábas babák esetében pedig a gipszelés is okozhat elváltozásokat a körmök állapotában.
A babák növekedésével a körömforma is változik. Nem kell megijedni, ha pici korukban formátlan, ‘töpszli’, nehezen vágható. Ez az évek múlásával az esetek nagy részében alakulni, rendeződni fog. (Amennyiben nem, annak kezelésére is vannak gyógypedikűrös által alkalmazható megoldások, de ez a téma nem képezi ennek a cikknek a tárgyát.)
Milyen a helyesen kivitelezett körömvágás? Mire figyeljünk oda, hogy elkerülhessük a köröm benövését, ezáltal a gyulladás kialakulását? Illetve milyen zokni viselését javaslod, milyen szempontok szerint mérlegeljünk?
Kezdjük akkor a kérdés első felével: a körmöket tompa hegyű ‘baba ollóval’ rövidítsük, vagy körömcsipesszel. Kis rutinnal elsajátítható, hogy mi az ideális hosszúság. Ha túl rövidre vágjuk, az fájdalmat okozhat babánknak, ha pedig túl hosszú marad, könnyen beleakadhat a zokniba. Mivel a körmük még gyenge, a zokniba akadva könnyen leszakadhat, ez pedig természetesen fájdalommal és sérüléssel járhat, gyulladáshoz vezethet. Ügyeljünk rá, hogy mindig maradjon egy kis szabadszél. Fontos, nagyon fontos, hogy a köröm teljes ívében végig legyen vágva. A körömszéleknél nem maradhat körömtüske. Ha ez nem megy otthon, esetleg be is gyullad a körömágy, érdemes szakemberhez fodulni, aki ezt megfelelő módon tudja kivitelezni, egyúttal megmutatja a szülőnek, hogy milyen módszerrel tudja a későbbiekben otthon is elvégezni a helyes körömvágást. Ez a szakember lehet gyógypedikűrös, a gyermekorvos esetleg a védőnő is. Mindenképpen bizalmi döntés.
Mivel a dongalábas babák kezdetben napi 23 órát töltenek síncipőben, ezáltal lábfejük egy rögzített pozícióban van, ezért nagyon fontos szerepe van a megfelelő méretű, kialakítású és anyagú zokninak. A viselt harisnya, zokni anyagát tekintve minél magasabb pamuttartalmú legyen és nagyon fontos, hogy mindig megfelelő méretet válasszunk, hiszen a túl kicsi zokni elszoríthatja a kis lábikókat, a túl nagy pedig a síncipőben meggyűrődve durván megnyomhatja a bőrt. Tanácsos a síncipő viseléséhez magasított szárú zoknit (hűvösebb időben pedig harisnyát) használni, hogy a cipő szintetikus része minél kevésbé érintkezzen a baba bőrével.
Dongalábas babák esetében a köröm sérülhet, rosszabb esetben deformálódhat a gipszelések során is. Mit tegyünk szülőként, ha például a gipszcsere során vesszük észre a köröm melletti kezdődő gyulladást?
Amennyiben elkerüli a gipszelést végző orvos figyelmét a probléma, úgy mindenképpen jelezzük, mert egy aprónak tűnő gyulladás a következő egy hetes gipszviselés alatt komoly fertőzéssé nőheti ki magát. Ilyenkor a legjobb döntés azonnal kikérni az orvos tanácsát a kezelést illetően.
Beszéljünk egy kicsit az általános lábhigiéniáról, ami a dongalábas kezelés során kiemelten fontos a babák esetében, hiszen a kezdeti gipszelések, majd a 23 órás síncipő viselés során bőrproblémák is előfordulhatnak.
Születésük után a babák azonnali, rendszeres ‘edzésbe’ kezdenek, hogy 10-15 hónapos korukra megtehessék az első lépéseket. Ez a kardio mozgás erősíti az izmaikat. Alvásidejüket leszámítva, lábuk és kezük folyamatosan mozog. Szorosan egymás mellett lévő husis ujjacskáik könnyen beizzadhatnak, hiszen évszaktól függetlenül amúgyis hajlamosak vagyunk alaposan bebugyolálni őket (sokszor indokolatlanul), ráadásul erre jön még a gipsz, illetve a síncipő folyamatos viselése. Továbbá ne felejtkezzünk el arról se, hogy a babák lábujjai kb. 12 hónapos korukig, ha nem is folyamatosan, de kapaszkodó tartásban vannak. Mindezek miatt fontos, hogy gondosan ügyeljünk a láb higiéniájára. Gyermekorvos (védőnő) által javasolt fürdetővel, illetve fürdés utáni ápolóval kenjük a picik lábát. Lehet, sőt kell is kényeztetni.
Fürdetés után minden alkalommal gyengéden masszírozzuk át a lábacskákat, óvatos, simító mozdulatokkal. A talpi izmok stimulálása, a lábujjak egyenkénti masszírozása nemcsak kényeztetés, hanem hozzájárul a talp erősödéséhez és a lábboltozat megfelelő kialakulásához. Nyugtató, ellazító hatását babánk biztosan értékelni fogja 🙂
Fontos, hogy az ápolás után a zokniba (síncipőbe) kerülő láb ne legyen nedves, zsíros, olajos. Hintőpor használatát nem javaslom, mert a láb izzadásának hatására összecsomósodhat, irritálhatja a bőrt.
Ami különösen megviselheti az érzékeny bababőrt, az a gipszeléses időszak. Érdemes ilyenkor az új gipsz felkerülése előtt langyos vizzel, fürdetőkrémmel átmosni a baba lábát, különös tekintettel a lábujjak közötti részre és szárazra itatni vagy szárítani. Ezután, ha nincs szemmel láthatóan kórós bőrelváltozás, ápoló krémmel átkenhetjük (ahogyan az idő engedi inkább többször vékonyan, mint egyszer vastagon). Fontos, hogy ne legyen nedves, olajos a bőr mikor rákerül a gipsz. Amennyiben ekcémás, gombás tüneteket, vagy bármilyen bőrirritációt tapasztalunk, kérjük ki az orvos tanácsát. Fontos, hogy sérült bőrre ne kerüljön fel újból a gipsz. Ennek mérlegelése azonban orvosi feladat.
Rendszeresen frissülő tartalmakért és aktuális ajánlatainkért csatlakozz zárt facebook csoportunkhoz és kövess minket instagramon: